preloader

Winogrona Refosco dal peduncolo rosso

KIŚĆ

Kiść jest średniego rozmiaru, w kształcie piramidy i średniej zwartości, z ograniczonymi odnogami. Kiedy jest w pełni dojrzała łodygi nabierają głębokiego koloru czerwonego wina, szczególnie pomiędzy gałęzią a kiścią, przeistaczając się stopniowo w kolor zielony już w samej kiści.

 

KRÓTKA HISTORIA

Jest to interesująca i charakterystyczna miejscowa odmiana Friuli-Venezia Giulia, lub bardziej precyzyjnie, ziem należących do Patriarchy Aquilea, którego władza rozciągała się do Istrii i przekraczała Rzekę Ligenza, aż do obszarów okolic Treviso.
Pochodzenie odmiany jest bardzo stare, a jej domem były wzgórza pomiędzy regionem Karst i Istra, z których rozprzestrzeniły się poprzez Friuli, włączając obszar pomiędzy Tagliamento i Rzeką Livenza, aż to terenów, które teraz są częścią prowincji Wenecji i w końcu, do obszarów prowincji Treviso.
Wzmianka na temat win Refosco pojawia się już w 1390 w rocznikach Friuli własności F. Da Manzano, lecz bardziej wiarygodna informacja pochodzi z lat 1700.
Rodzina odmiany Refoschi jest duża i zawiera Refosconi i Terrano del carso, lecz najbardziej powszechnie uprawianym jej członkiem jest Refosco dal Peduncolo Rosso.
Refosco jest najbardziej powszechnie obecna w północno-wschodnim regionie Veneto, w dystrykcie Portogruaro, gdzie jest chlubą i radością lokalnych właścicieli winorośli i gdzie jest dumnie oferowana, jako jedna z win Lison-Pramaggiore DOC.
Jej obecność w północno-wschodnim rogu prowincji Wenecji jest wynikiem wpływu regionu Friuli, a ślady jej historycznej obecności w tym regionie prowadzą do panowania Patriarchy Aquileii, który władał całym obszarem Portogruaro do 1420 roku.

Zamówienia złożone do dnia 17.12.2018 zostaną dostarczone do dnia 21.12.2018. Zamówienia złożone od 18.12.2018 będą realizowane
po Świętach Bożego Narodzenia lub po 01.01.2019. Powodem jest obłożenie zleceń w firmach kurierskich.