KIŚĆ

Kiść jest średniego rozmiaru, w kształcie piramidy i średniej zwartości, z ograniczonymi odnogami. Kiedy jest w pełni dojrzała łodygi nabierają głębokiego koloru czerwonego wina, szczególnie pomiędzy gałęzią a kiścią, przeistaczając się stopniowo w kolor zielony już w samej kiści.

 

KRÓTKA HISTORIA

Jest to interesująca i charakterystyczna miejscowa odmiana Friuli-Venezia Giulia, lub bardziej precyzyjnie, ziem należących do Patriarchy Aquilea, którego władza rozciągała się do Istrii i przekraczała Rzekę Ligenza, aż do obszarów okolic Treviso.
Pochodzenie odmiany jest bardzo stare, a jej domem były wzgórza pomiędzy regionem Karst i Istra, z których rozprzestrzeniły się poprzez Friuli, włączając obszar pomiędzy Tagliamento i Rzeką Livenza, aż to terenów, które teraz są częścią prowincji Wenecji i w końcu, do obszarów prowincji Treviso.
Wzmianka na temat win Refosco pojawia się już w 1390 w rocznikach Friuli własności F. Da Manzano, lecz bardziej wiarygodna informacja pochodzi z lat 1700.
Rodzina odmiany Refoschi jest duża i zawiera Refosconi i Terrano del carso, lecz najbardziej powszechnie uprawianym jej członkiem jest Refosco dal Peduncolo Rosso.
Refosco jest najbardziej powszechnie obecna w północno-wschodnim regionie Veneto, w dystrykcie Portogruaro, gdzie jest chlubą i radością lokalnych właścicieli winorośli i gdzie jest dumnie oferowana, jako jedna z win Lison-Pramaggiore DOC.
Jej obecność w północno-wschodnim rogu prowincji Wenecji jest wynikiem wpływu regionu Friuli, a ślady jej historycznej obecności w tym regionie prowadzą do panowania Patriarchy Aquileii, który władał całym obszarem Portogruaro do 1420 roku.

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.