KIŚĆ

Kiść jest długa i średniego rozmiaru, cylindryczna w kształcie, z jedną długą gałęzią, zwykle zwarta.
Jagody są średniej wielkości, granatowe i owalne, z grubą, skórzaną, woskową skórką.
Miąższ jest miękki i kwasowy.

 

KRÓTKA HISTORIA

Historia tych winogron jest fascynująca i dopiero niedawno badania wskazały ich pochodzenie.
Odmiana ta była zawsze obecna na terytorium Moletto skąd zachowaliśmy i rozpropagowaliśmy antyczne winnice od 1960 roku, kiedy to ziemie te zostały zakupione.
Ta winorośl była obecna w prowincji Treviso i Wenecji już w XIX wieku.
Pomimo nazwy jest dosłownie nieznana w obszarze Verona. Molon (1906) pisał, że „w Veronie jest prawie nieznana, a nazwa nadana była przez tych, którzy pierwsi sprowadzili ją do Noventa di Piave (VE)”. W 1925 roku ampelograf Norberto Marzotto ustanowił, że Raboso Veronese była pierwotnie sprowadzona do regionu przez hrabiego Papadopoli z San Polo di Piave i Cologna Veneta (VR).
Według Generalnej ampelografii prowincji Treviso (1870) Rabosa Veronese uprawiana była w obszarze Treviso wraz z Rabosa nostrana lub trevisana lub innymi słowy Raboso Piave i w końcu stała się częściej używana niż Raboso Piave.
Wskazówki winogrodnicze dla prowincji Veneto sporządzone przez Instytut Eksperymentalny Winogrodnictwa i Enologii w Conegliano w 1931 (Dalmasso, Cosmo, Dall’Olio) zarekomendowały Rabosa veronese dla prowincji Treviso (niziny), Wenecja, Padwa, Vicenza i Rovigo.
Pochodzenie Raboso Veronese pozostawało nieznane do niedawna, a konkretnie do odkrycia badaczy z Eksperymentalnej Stacji Winogrodnictwa i Enologii w Conegliano, sekcji Ampelografii i Rozwoju Genetyki: Crespan, Cancelier i Gianetto (2004: Raboso Piave i Raboso Veronese: Ojciec i syn. Magazyn Enologii i Winogrodnictwa, Conegliano, 57 (1-2): 51-57) i Crespan, Cancellier, Chies, Gianetto, Maneghetti (2006: Zidentyfikowano rodziców Raboso veronese: nowa hipoteza jej pochodzenia. Magazyn Enologii i Winogrodnictwa, 59 (1)).
Dzięki użyciu metod biologii molekularnej badacze mieli możliwość udowodnienia, że Raboso Veronese wywodzi się od spontanicznej krzyżówki pomiędzy Raboso Piave (‘matką’) a Marzemina Bianca (‘ojcem’).
Badania także wykazały, że Raboso Veronese jest morfologicznie bardziej podobne do rodzica-matki, niż do Marzemina Bianca. Właściwie, wydaje się być uszlachetnioną formą Raboso Piave ze swoimi mniej kwasowymi i mniej bogatymi w taniny winogronami, bogatym kolorem, i ponieważ dojrzewa średnio piętnaście dni wcześniej.
Raboso Veronese są autochtonicznymi winogronami, zarejestrowanymi w Narodowym Rejestrze Odmian Winogron pod numerem rejestracyjnym 204.

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.