preloader

Winogrona Glera

KIŚĆ

Kiść jest nieregularna, średniego rozmiaru. Jagody są krągłe, żółtozielone przechodzące w złotożółty kiedy są w pełni dojrzałe.
Skórka jest woskowa i dość gruba.
Mięsisty, kwaskowy miąższ, o naturalnym smaku.

 

KRÓTKA HISTORIA

Zgodnie z tradycją wprowadzona do rejestru narodowego odmian winogron jako PROSECCO powzięła swoją botaniczną nazwę GLERA wraz z wejściem w życie Włoskiego Dekretu 27 marca 2009 (GU n. 146 del 26-6-2009 ) Modificazioni al registro nazionale delle varietà di viti.
Działanie to było konieczne, aby zabezpieczyć nazwę Prosecco na poziomie międzynarodowym i w EC, już nie jako nazwę botaniczną, lecz nazwę wina używaną jedynie w oficjalnych kontrolowanych oznaczeniach regionu pochodzenia, jako zabezpieczenie przez imitacjami.
Pochodzi od antycznych lokalnych winogron o nazwie Pucinum, nadanej przez Rzymian, a historia przekazywana od XVI wieku według badań Volfango Lazio głosi, że miała swoje początki we wzgórzach Carso, gdzie znajduje się miasto o tej samej nazwie (Processo), a winogrona są bardzo podobne do Glera.
Nie mniej jednak, nie ma wątpliwości, że w prowincji Treviso, a szczególnie rejonie Conegliano Valdobbiadene znalazła swój idealny habitat zaczynając w latach 1700, a udoskonalona metoda Charmat do produkcji wina musującego, wynaleziona przez Dr. Antonio Carpene, w późnych latach 1800, przyniosła jej uznanie i sławę, którą cieszy się teraz na całym świecie.

 

APPROFONDIMENTI

Moletto News Wrzesień 2009

Zamówienia złożone do dnia 17.12.2018 zostaną dostarczone do dnia 21.12.2018. Zamówienia złożone od 18.12.2018 będą realizowane
po Świętach Bożego Narodzenia lub po 01.01.2019. Powodem jest obłożenie zleceń w firmach kurierskich.