GNOCCHI ALLA PARIGINA

Ilość porcji 6-8: 250 g przesianej mąki, 0,5 l mleka, 100 g masła, 6 jajek, 130 g tartego parmezanu, 0,4 l Sosu Mornay, 50 g rozpuszczonego masła, sól.

Sposób przygotowania: w rondlu połącz mleko ze 100 g masła i szczyptą soli. Kiedy zacznie wrzeć stopniowo dodawaj mąkę. Energicznie mieszaj miksturę przy użyciu drewnianej łyżki, a kiedy masa będzie jednolita i dobrze wymieszana i będzie odchodzić swobodnie od brzegów patelni, zdejmij ją z ognia. Pozwól mieszaninie lekko ostygnąć, dodaj jajka, wreszcie 100 g parmezanu. Dobrze wymieszaj. Gotowanie: umieść miksturę w torebce do wyciskania ciasta z gładką, okrągła 1,5 centymetrową końcówką. Trzymając torebkę nad rondlem z dużą ilością delikatnie osolonej wody, wyciśnij 2 centymetrowy kawałek mikstury. Druga ręką, używając noża zanurzanego we wrzącej wodzie, ucinaj kawałki (gnocchetti) na końcach tak, aby wpadały do wody. Kontynuuj, od czasu do czasu zanurzając nóż we wrzącej wodzie, aż do wykorzystania całej mikstury. Kiedy gnocchetti się ugotują (wypłyną na powierzchnię wody), wyjmij je i odsącz na cedzaku. Ułóż je na dnie naczynia żaroodpornego z kilkoma łyżkami Sosu Mornay i pokryj reszta sosu, reszta parmezanu i roztopionym masłem, i piecz do zarumienienia.

 

SOS MORNAY

Do ½ litra sosu: 100 g masła, 50 g przesianej mąki, ½ litra gorącego przegotowanego mleka, sól, 100 ml kremówki, 50 g parmezanu.

Sposób przygotowania: w rondlu przygotuj beszamel poprzez rozpuszczenie 50 g masła i połączenie go z mąką. Dodaj gorące mleko, sól do smaku, doprowadź do wrzenia i gotuj delikatnie przez 15 minut. Dodaj kremówkę i kontynuuj gotowanie na małym ogniu, aż sos stanie się kremowy w konsystencji. Dodaj tarty parmezan i pozostałe 50 g masła.

Rekomendowane wino:
Pinot Grigio Doc Piave
Moletto Rosa Frizzante Igt Veneto Oriental

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.